11 листопада 2016 року Офіс з фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді України у партнерстві з Київською школою економіки провів перший семінар з питань фінансово-економічного обгрунтування законодавчих ініціатив для працівників секретаріатів комітетів ВРУ та помічників-консультантів народних депутатів десяти комітетів, з якими працює Офіс.
Основною темою, над якою працювали учасники заходу, – фінансово-економічне обгрунтування законодавчої ініціативи, розробка якого є однією з умов забезпечення якості законодавчого акту. На необхідності його розробки наголошується у Рекомендаціях щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України, що підготовлені за результатами роботи місії Європейського парламенту. Зобов’язання ВРУ щодо виконання зазначених рекомендацій закріплені Постановою ВРУ № 1035-VIII від 17 березня 2016 року.
Тож учасники семінару розглянули такі питання:
- важливість фінансово-економічного обгрунтування законопроектів;
- аналіз витрат та вигод (cost and benefit analysis);
- аналіз регуляторного впливу на прикладі проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку оцінки придатності земель (грунтів) для виробництва органічної продукції» ;
- наслідки некоректного економічного аналізу на прикладі законодавства про доступ до публічної інформації, інше.
«Один із способів виконня ключового завдання Офісу, що полягає в підвищенні якості фінансового та економічного законодавства, – надати робочі інструменти для підготовки відповідного обгрунтування законопроектів працівникам секретаріатів комітетів ВРУ, народним депутатам та їхнім помічникам», – наголосив керівник ОФЕА Віктор Мазярчук.
Учасники заходу погодилися, що для підготовки якісного та ефективного фінансово-економічного обгрунтування законопроектів часто виникає потреба в алгоритмі, який можливо використати для складання такого обгрунтування.
«За результатами роботи в рамках цього семінару Офіс з фінансового та економічного аналізу у ВРУ із залученням викладачів Київської школи економіки розробить методологію для складання фінансово – економічного обгрунтування законодавчих ініціатив», – повідомила Інна Совсун, Віце – президент КШЕ. Саме цю методологію Офіс рекомендуватиме Верховній Раді затвердити як єдину для аналізу всіх проектів законів ВРУ та Кабінету Міністрів України.
Матеріали тренінгу:
Тест малого підприємництва (М-Тест). Посібник з використання.
Центр Комерційного Права та Дмитро Ляпін, к. т. н., заслужений економіст України, ст. науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень
Аналіз ефективності державних рішень. Метод витрат та вигод.
Олена Бєсєдіна, викладач, старший дослідник Київської школи економіки:
Гроші на реформи: як рахувати.
Інна Совсун, Віце-президент Київської школи економіки:
Приклад Аналізу регуляторного впливу.
Ілона Сологуб, старший дослідник Київської школи економіки: