FEAO

В Українському кризовому медіа-центрі за участі керівника ОФЕА відбувся прес-брифінг на тему використання Україною коштів міжнародних позик

В Українському кризовому медіа-центрі за участі керівника ОФЕА відбувся прес-брифінг на тему використання Україною коштів міжнародних позик

27 листопада 2017 року в Українському кризовому медіа-центрі за участі керівника Офісу з фінансового та економічного аналізу у ВРУ Віктора Мазярчука відбувся прес-брифінг на тему: «Україні не потрібні гроші? Чому половина коштів міжнародних позик лежить без руху».

В дискусії взяли участь також Ганна Гопко (народний депутат України (позафракційна, голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах), Олексій Рябчин (народний депутат України, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки) та Гліб Вишлінський (виконавчий директор Центру економічної стратегії, член Ради Реанімаційного пакету реформ).

На останньому Саміті Східного Партнерства було оголошено про надання Україні макрофінансової допомоги у розмірі 1 мільярд 800 мільйонів євро. Але у держави відсутня стратегія використання кредитів – не окреслено пріоритетні напрямки, куди мають піти виділені кошти. Відповідно до звіту Рахункової палати про результати аналізу стану залучення та використання позик міжнародних фінансових організацій, Україна використала лише 49% отриманих протягом 2014-2016 років позик. Серед причин такого низького показника можна виділити відсутність стратегії реформування різних секторів та неефективну роботу міністерств, які відповідають за кошти, які Україна бере під розвиток проектів. Це призводить до затягування використання коштів, отриманих від міжнародних фінансових організацій.

Як зазначив Віктор Мазярчук, основною причиною недоцільного використання або невикористання коштів міжнародних позик  є відсутність стратегій для кожної галузі, а саме стосовно того куди і як Україна залучатиме отримані кошти.

Серед причин також можна виділити наступні:

-проблема державного управління. Якість персоналу, який пише звіти Рахункової палати, є низькою. Як наслідок, у звітах Рахункової палати трапляються помилки;

-відсутність системного моніторингу ефективності використання коштів (в Міністерстві фінансів України, наприклад, такий моніторинг не проводиться);

-Україна сплачує відсотки за користування коштами міжнародних позик. Інколи мають місце ситуації, коли на конкретний проект виділяються кошти, але з певних причин він не виконується. Але Україна все одно має сплачувати відсотки за користування коштами міжнародних позик.

Учасники дискусії обговорили заходи, які б допомогли пришвидшити запуск проектів. Це, зокрема, державна стратегія економічного розвитку; підвищення інституційної спроможності коштів, отриманих від міжнародних фінансових організацій; написання грамотних проектів та їх подальших моніторинг.

Ключовою передумовою позитивного зростання економіки України є також залучення інвестицій. Основною проблемою отримання коштів є відсутність системи управління проектами у державному секторі та повільне виконання проектів.

Відеозапис прес-брифінгу можна подивитися за посиланням